dip-electrical-and-electronics-engineering-programme-b1.jpg

Director’s List 2018


The Director’s List is the School of Engineering’s roll of honour reserved for the very best academic performers each year.  Given to the top 10% of each diploma cohort, the Director’s List award is the most prestigious academic achievement in the School. 

The following are the Engineering students who received the Director’s List award for the academic year 2017/18:

 Diploma Student Year of Study

Common Engineering Programme               

               
LIM YEE KIAT

Freshman

               
SIEW PENG HUI
SIAW JIAN PING
KOH SWEE HNG
TEH MIN YANG 
LEE KA YONG 
HSIEH CHIA TANG 
MUHAMMAD IBRAHIMARASHID BIN MOHD ARIFF
CHEONG CHUN KIAT DAMIEN
PECK YU LIANG
QI XINYAO
FAN SHUTING 
DARYL LIM KOK KEONG 
KOH JUN HAO 
LAW YE KAI NIGEL
DARREN KOH TZE HAO 
Electrical & Electronic Engineering Programme        ZHENG ZIKANG Freshman       
BRYAN LIM DING FONG
WONG WEI BIN
MYO MIN KHANT
YULIATI
ONG YU DA KEAGAN
UMASANKAR MUGUNTHAN
SIM SHI JIE SHAUN
Mechatronics/Aerospace Engineering         PHUA WEI EN  Freshman        
WONG ZHI HUNG XAVIER
MARCUS YONG KAI JIE
AFIQ B AZIZUL
LIM KAI XUAN
SHAKTHI GANESH S/O DURAIARASAN
SUN XIN
FAT-HULLAH B FARID
CHIA TNG YEE GENESIUS
3D Interactive Media Technology         FREWIN SURIONO Freshman    
CAI XIAOLIANG
TANG ZHAOSHENG
ZHOU QINTIAN
TERESA TAN YI XUAN
YANG JINRONG, JOI Junior   
AHMAD FAHEEM B SUHAIMI
HENG SI YUN
BERNICE NG KIA HWEE
Aerospace Electronics                         NIMALAN S/O ANBHUARASAN Freshman           
TIMOTHY ISAAC CHUA
BRYAN CHUA HAO WEI
BRANDON PEH JUNWEI
MUHAMAD FARHAN B MUHAMAD ANUAR
NICK CHEE
XAVIAN B MUHAMMAD YUNOS
BAI XIAORU
WAN MUHAMMAD ISMAIL B WAN M
DOMINIC FONG DING YANG
RAMIN NILJU
MUHAMMAD HARITH DANIAL B M E
WANG SHAOFENG Junior            
NG EE XIAN
DINO LIM KAH KIAT
CONAN CHUA KAH WEI
LESTER KWEK ZUO WEI
MUHAMMAD MIRZA B RAHIM
TEO WEI DE
TAN MING TAH
DARYL TAN JING JIE
CHUA YI CHYE ALOYSIUS
ERESTON ANG YEW LONG
MOHAMED SHAMEER S/O H
WILLIAM LUA WEN JUN
Aerospace Engineering                         LIM BING FENG Freshman           
TAN JUN HAO, KENNETH
SEE QIN YUAN
ANDRE GERARD LAWRENCE
JOHN TEO EN DIAN
RYAN NEO JUN HAO
HO WAN QI ADELE
RENEE BOH WAN WEN
KELLY YIP
TYLER S'NG QIWEI
CHEONG SHI WEN
CHUA JIA HON
MUHAMMAD FITHRI B SADAR Junior            
HANG ZHI CHOU, JEREMY
TAN HONG SIANG MASON
INEZ BANGAR
LIM ZI JIE
LIM YAN TING, EMILY
SHANMUGAM SURYA
LEE JUNGHYUN
FOO YONG SHENG
WONG ZHENG DA
WEE HONG SHIUN, ADWIN
CRAIG TAN CHER YANG
HUR SIN HAENG
Aviation Management & Services                               CHESTER KOH WEI MUN Freshman              
ANG JIN EN
SHI WEIYAN
CLEMENT KOH ZONG JUN
LOW CHONG LIM
MIO ZHENG AN
ELMER CHAN WEI HOUNG
LIM JING LONG
ELGIN TEO JIN YONG
ALOYSIUS CHOONG WEI ZE
LAI HUI WEN
OE MING HUNG
ADRIEL TAN JUN YI
MOHAMAD HISYAM B SHAMSURI
ADAM TAN YEN CHOON
SU EN-DI Junior               
LIEW JUN HUI EDWARD
NG CHIN XING, DARREN
JARRED TAN JING XIANG
LEOW ZHEN XIANG
LEE XIAN HUI
JORDAN WONG HOWE REN
REMUS TAN YANCHENG
TAN HUI WEN, XENA
MA YAXIN
LIM DIAN KAI, DARREN
LIM WAN TING
JORDAN LEE HOK ZHI
AARON CHENG JIN RONG
LARISSA ANG JIA YI
FOO CHUAN LEONG, FREDDRICK
Biomedical Engineering                               CATHERINE NG CHEW LING Freshman                      
LOH OLIVER
QURRATU AIN BINTE RAZALLY
LEOW SHANG MIN
TENG YU JIE
KAEGAN CHUA
MAK YU KIT, XAVIER
SHAZIA WARASAT ALI
TAY WEI HONG
PUA YONG HAO
TAY HUI YI
ANG YI ZHEN
ANG YUE YIN
LOKE WAI HER
NANDHU SWAPNA RAVI
JANANI D/O KRISHNAMURTHY
TAN GEOK SZE, JOLIN
CHANG JING XIAN
NUR HANISAH BTE ISHAK
DANIEL LEE CHUN ZHONG
TEO RUI NA
SYAZWANI NAJWA BTE SULEIMAN
KHOR CHING RU
CHONG JUN XIANG Junior       
YOW WENG ONN
MOHAMED TAUFIK RAHIM
LEE WEN JUN
NUR INSYIRAH BINTE YUSNI
KONG WEI
ADRIEL KEE JIANWEI
LIAN QI ZHI
Business Process & Systems Engineering                             LOVIE TEO Freshman             
ZHUO WEIDA
CHEONG JUN WEI
HUANG HUIYING
CHUA QING YONG
TAN YONG TAT
CRYSTAL CHIA YI LING
NUR FATIN INSYIRAH BTE M R
LOW PEI E SHANNON
TONG XUE YU KATHY
CHEONG FANG HUI
SOH WEN JIE
OH RUI KAI, AMOS
ENG JIA HUI
MUIZZUDDIN B AB RAHMAN Junior              
KOH WEI JUN, JONES
MOEK CHHAYLY
JOEL JOHN TAN
CHIA LING LI
LOO PEI SHEN, MERVIN
SOH KAI XIAN
FANGIE QUEK FANG QI
OOI MING XUAN
NG WEI HAO
S SHAJEE
PANG LING
JASPER LEE ZI XIAN
CHUA JIA WEI
JOSEPH TEO JIN HAO
Clean Energy              JOEL LAU TECK ERN Freshman       
LEE TECK ENG, JOSEPH
CHUA SAI CHWING
CHEW CHONG JUN
HO KIM CHONG
LEONG CHI REN WILSVIN
ZHUANG ZHI
GERALD OON ZHI JIAN
OH GEOK KUAN Junior     
YEO JUN RONG
NGAH XIN YAN
QIU FANZHI
CARINA LOW SU YUN
POK TIC HAN
Computer Engineering                   JEROME CHUA JING JIE Freshman     
JESSICA JACELYN
MUHAMMAD AMMAR B MOHAMAD S
KOH SU EN
HANG HAO KUANG
ZHAO YU
LAW ZHI HAO
GARION LAI MENG LEONG
LOUIS NG JIA FEI
ILYAS MUHAMMAD BIN ABDUL RASHID
RAYSON YONG CHING RONG
MARVIN BEH CHEE WEN
YEE HAO Junior    
KELVIN FONG KOI MUN
LO HO YIN
JEREMIAH LIM ZHI ZHONG
KANG YUE HERN
Electronics           AJAY SHANKER Junior          
TAY KAI XIANG, JUSTIN
YOONG KHAI JIE, NATHANIEL
LIM JUN DA
MICHELLE CHIN JIA HUI
CHUNG ZHI YOU
ALOYSIUS KOH JUN JIE
LENNARD PUA WEI JIAN
EVY WIDYA
SHAWN LIM WEI KIT
CEETHIRAKATH FATHIMA
Green Building & Sustainability                 ZHANG ZHAOMING Freshman        
ZHANG YIYING
EUGENE ONG GUO QUAN
ZHANG ZHAOHUI
WU XIANGJIEKANG
MUHAMMAD ILYAS BIN AHMAD MOHAYATHIAN
LU QUANFANG
GOH PEI RU
DARREN CHIANG HE JIAN
DARIUS KOH BING LUN Junior       
LUM JUN CHAO
WANG YIXIONG
YONG WAN LIN
LIM JUN RONG,SEAN
MUHAMMAD ZULFADLI BIN ZULKIFLI
LIM HUI WEN
NUR HIDAYAH BTE MOHAMED FAISAL
Infocomm & Network Engineering    LIM YI YIN Junior   
LEE SEOW WEI
LEO SHER WEN SHAUN
MUHAMMAD SUFYAN BIN MOHD JAIS
Integrated Facility Management                  VIVIAN TAY SHU FEI Freshman        
OH MIAO YUN AMANDA
BONG YAN KAI
JASLYN TAY SHI HUI
LEONG KAIYUN, JANELLE
LIM WEI XI
GOH TOK XIANG
LAW KHAI MIN JASMINE
ZULHAILI B BAHARIN
CLARE TAY JIA YING Junior        
TAN YI LING
LEE SI YING
GAY WEI SHEN
LIM SZE HUI JENNIFER
DESIREE GOH SHU YING
LER JUN KAI GREGORY
TANG MINGHUI, JANICE
CHUA YUAN LIN
Mechatronics                      TAN JUN HAN Junior                     
ANG JIA ZE
SOH ZHENG DA
LIM WEI LUN
YAN YUN HAO
NAUFAL HAKIM BIN RIDZWAN
ANDREW FOO SI SHENG
MUHAMMAD ANIQ UZAIRY B UZIR
KOH FENG MING
TA HONG THUAN
MUHAMMAD ASYRAAF BIN MOHD YUSRI
RICHIE CHEE
ALEXIS OH XIAN YANG
LIN JUNHAO
TERRELL CHIA KIAT HAO
LOH CHIEN YANG
BYRON LI PINRONG
SCHMEICHEL JAMES SIMPSON
MUHAMMAD FALIH SYAKIR B SHUKOR
SHAHIDAH BTE SUGIMIN
LIM SHI EN
MUHAMMAD HADIF B MOHD ISA
 Microelectronics    NEO HUI TENG   Junior   
INSYIRAH BTE MOHD ZAILANNI
AHMAD DANISH B AZLI
NGIENG YIH HONG

Freshman = Year 1, Junior = Year 2

 
ENG EVENTS   | All School Events