Jump to Section

A word from Mrs Lai-Low Sock Cheng, Director, School of Business

Mrs Lai-Low Sock Cheng, Director, School of Business

Dear Director’s List and Prize Recipients, 

 

CONGRATULATIONS!

 

You have all worked hard and thoroughly deserve the recognition that come your way. You have put in consistent hard work through the semester and have achieved academic excellence. Your perseverance and industry have reaped its rewards and I congratulate each and every one of you. WELL DONE!

 

I hope you have been doing well and keeping healthy in the midst of this COVID-19 situation. To align with the national posture of Phase 3 Heightened Alert, there will be no physical in-person Academic Awards Ceremony this year. Even so, you should be proud of your excellent achievements. And it is a joyous occasion for you to celebrate with your family.

 

Despite the challenges posed by the ongoing pandemic, your courage, resilience and engagement have enabled you to be adaptable and accepting of change. This situation has also reminded us, in no uncertain terms, that change is the only constant in today’s world. Our surroundings change so rapidly, so the challenge is for you to constantly adapt and learn.

 

I wish you continued success in your journey with Temasek Polytechnic. Do take the time to share your joy and happiness by thanking those who have come alongside you in this journey.

 

Keep up the good work.

Diploma in Accountancy & Finance

List of students on the Director’s List

ALENNA KIMI SALAHUDEEN QUEK JINGXUAN TRICIA
CHUA QI XIANG, JESPER SAMANTHA NGAI LI TING
CURINE CHONG KER XIN SOH SHI EN
HO LING YING, STACEY TAM TING LI
JOYCE HOON XIN RU TAN QI YUE, ELISHA
LIM SHI YIN TAY SHERLEEN
LOH WEN XIN YE JIAJIA
NIGEL LIM CHENG YANG YEO CHEN XI
PHANG XIN YI  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

ALENNA KIMI SALAHUDEEN OCBC Bank Prize Best student of the subject 'Principles of Management'
HO LING YING, STACEY OCBC Bank Prize Best student of the subject 'Business Economics'
OCBC Bank Prize Best student of the subject 'Business Technology & Analytics'
NIGEL LIM CHENG YANG VPK Assurance Prize Best student of the subject 'Business Accounting'
PHANG XIN YI Joseph Tan Jude Benny Prize  Best student of the subject 'Business Law'
McMillan Woods Consulting Prize Best student of the subject 'Cost & Management Accounting 1'
SOH SHI EN ACCA Singapore Prize Best student of the subject 'Financial Accounting'
YEO CHEN XI KPMG Prize Best student of the subject 'Business Statistics'

List of students on the Director’s List

CELESTE NG POH YEE MUHSINAH BTE MAHBOOB ALI
FAN XIAOHAO PHUA HUI XUAN APRIL
GOH MEI RUI TAN PENG LEE
HO VINN VALLIAMMAI D/O LAKSHMANAN
HONG SI EN WENG YIMENG
JAKE, LEE ZEXI YEO HONG FENG
LI GE YOU CHING CHING
LIM QIAN RU, OLIVIA ZHUANG XINRU
LU KAIZE  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

ABIGAIL SNG XIAN HUI KPMG Prize Best student of the subject 'Auditing'
FAN XIAOHAO IRAS Prize Best student of the subject 'Fundamentals of Taxation'
HONG SI EN Schroder Investment Management Prize   Best student of the subject 'Fundamentals of Investment'
RSM Chio Lim Prize Best student of the subject 'Business Finance'
LI GE OCBC Bank Prize Best student of the subject 'Financial Technology'
LIM JIE XIN CIMA Singapore Prize Best student of the subject 'Cost & Management Accounting 2'
VALLIAMMAI D/O LAKSHMANAN Foo Kon Tan Prize Best student of the subject 'Company Accounting'
YEO HONG FENG CIMA Singapore Prize Best student who has the highest aggregate for the subjects 'Cost & Management Accounting 1' and 'Cost & Management Accounting 2'
PricewaterhouseCoopers Prize Best student of the subject 'Corporate Reporting'
YOU CHING CHING RSM Chio Lim Prize Best student of the subject 'Information Systems & Financial Analytics'
ZHUANG XINRU OCBC Bank Prize Best student of the subject 'International Finance'

Diploma in Business

List of students on the Director’s List

ARANA BIANCA MIKHAELA JAO LOH SZE ERN CHERYL
BRIAND CHNG MARQUEZ MARK AUSTIN FLORES
CHARMAINE ONG YI XIU MOHAMED HAIKKEL B FIRDHAUS
CHENG ZEE WEE CECILIA NICHOLE NG WEN HUI
CHEW WEN THENG NURUL ZAKIRAH BTE MOHAMED Z
DILLON PHEE CHIN HOW ONG ZI XUAN, STEPHANIE
EIZZA HASHIELA BTE MOHD TAUFIK POH XIU WEN
ETHAN KHOO JAE DERN QUEK HAN SHEN
FAITH TAN RICHELLE TAN SI TIAN
FERRER CLARYS ISAIAH CEREZO SEAH LIN HAN
GOH JER ARN ALOYSIUS SHARMA RISHEEK
HRITHIKA MOHAN HARJANI TAN SI QI FELICIA
KEANE LOH JIE KANG TAN YEO HENG
LAM WEN TING TOH YONG QING, PAMELA
LIM YING XUAN VENETIA  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award


NG ZHI YING
E-Commodities Holdings Prize Best student of the subject 'Business Statistics'
Spirit of Enterprise Prize Best student of the subject 'Principles of Management'

List of students on the Director’s List

ABUBAKAR ADNY ALKAFF LIN ZHENG
ARDIAN EBONY GOENAWAN LOH KIA SENG LIONEL
CELESTINE WANG HUI WEN NEO KOK SHENG
EE JIA QIAN ESTEE NG KAI JIE
GWEN LEE YUE XIAN PANG SI YI CRYSTALBELL
HII WEN XIAO SHARMAINE KOH CHU MIN
HO XIN FANG SYAHIN INSYIRAH BTE SHAIK A K
ISABEL NEO ZI LIN TAN JIA WEI
JEFRY SANJAYA TAY JUN KIAT, DARREN
JOYANN WANG HONG MIN TAY SHI YING
JOYCE TING WAN NI VALERIE WONG JIAQI
JUSTIN ANG YI JIN VIDYA VAISHNAVI SUPPIAH
LIM KHAI LUN WONG JUN RAE, RUSSELL
LIM YEE SHIEN WONG YU XUAN
LIM ZHI YAN  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

JEFRY SANJAYA Mewah Group Prize Best student of the subject 'Business Law'
JOYCE TING WAN NI E-Commodities Holdings Prize Best student of the  'Banking & Finance Elective Cluster'
JUSTIN ANG YI JIN Spirit of Enterprise Prize Best student of the 'International Business & Entrepreneurship Elective Cluster'
LIM KHAI LUN E-Commodities Holdings Prize Best student of the subject 'Business Finance'
NEO KOK SHENG PERSOLKELLY Prize Best student of the 'Human Resource Management & Development Elective Cluster'
NG KAI JIE Mewah Group Prize Best student of the 'Digital Business Innovation Elective Cluster'
PANG SI YI CRYSTALBELL PERSOLKELLY Prize Best student of the subject 'Human Resource Management'
SEE WEI TIONG Spirit of Enterprise Prize Best student of the subject 'Managing Small Medium Enterprises'
TRINA TAN Mewah Group Prize Best student of the subject 'Organisational Behaviour'

Diploma in Communications & Media Management

List of students on the Director’s List

CHUA KAI EN ELIZABETH MUHAMMAD DANISH FIKRI BIN MOHAMED FADIL
DAANYSH HABIEL B ISNIN MUSTIKA AMIRA BINTE MOHAMED ISBAHALLAH
LOW YUN KIN VENICE SYABIL RIZQIN B SAMAD
MUHAMMAD DANIAL B MOHAMED K  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

AWITAN JESSIAH MARIELLE BIDES Motion Picture Association Prize Best student of the subject 'Visual Communication'
MUHAMMAD DANIAL B MOHAMED K Singapore Press Holdings Prize Best student of the subject 'Journalism Fundamentals'
MUSTIKA AMIRA BINTE MOHAMED ISBAHALLAH Mediacorp Prize Best student of the subject 'Media Writing'
SYABIL RIZQIN B SAMAD Motion Picture Association Prize Best student of the subject 'Digital Media Fundamentals'

List of students on the Director’s List

AJAY SURIYAH S/O ASOK KUMAR IRA ERIKA BTE RAZALI
ALEXANDRA YSKE KOH JIA YUN KO'E TAN
CHER LIEW QIAN ER NUR MADIANAH BTE MAZLAN
HAN HUI XIN, JAIME SEAH HUILAN

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

CHLOE SOFIA CREAG NACARIO Left Profile Holdings Prize Best student of the subject 'Video Production'
HAN HUI XIN, JAIME Mediacorp Prize Best student of the subject 'Media Research & Analysis'
KO'E TAN Singapore Press Holdings Prize Best student of the subject 'Photojournalism'
Mediacorp Prize Best student of the subject 'Audio Production'
Bandwagon Prize Best student of the subject 'Digital Journalism'

Diploma in Culinary & Catering Management

List of students on the Director’s List

CHAN YONG QI CLEONA RACHEL KHO CHIA HUI
GLENDA WONG MUN LIN YANG SHUHUI
KOH REI-EN RAEANN  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

KOH REI-EN RAEANN Les Amis Prize Best student of the subject 'Introduction to Gastronomy'
KOH REN JIE JERROLD Foodxervices Prize Best student of the subject 'Food Science & Product Knowledge'
YANG SHUHUI Foodxervices Prize Best student of the subject 'Food Safety & Hygiene'

List of students on the Director’s List

KOH GIN ONG YOU JUN
LIOW SENG HONG TAN YAN MAY NATALIA
NICOLETTE MINN TITUS  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

ANSELM GOH RONG EN Santino Coffee Specialist Prize Best student of the subject 'Service Practicum'
CHUE WEN XIN, SARAH Les Amis Prize Best student of the subject 'Food & Beverage Cost Management'
FELICIA YAP YU JUN Les Amis Prize Best student of the subject 'Culinary Practicum'
GLENN CHAI ZI HEN Les Amis Prize Best student of the subject 'Wine & Beverage'
ONG YOU JUN Jumbo Group Prize Best student of the subject 'Food & Beverage Operations'
REENA YEO ZHI YAN Natra Chocolate Prize Best student of the subject 'Baking & Pastry Practicum'

Diploma in Hospitality & Tourism Management

List of students on the Director’s List

AMANDA NG SEOK YIN KATHCY LIM ZHI XIN
BASHEER AHAMED SAHNAZ BEGUM LIN ZHIQI
CHAN YOKE LI NUR'ELSA INSHIQA BTE M S
CHRISTIAN MATTHEW WONG YU JUN ONG JING TING
DANN ARBY FRANCISCO REBUENO RAMON NG WEI JUN
ERINNIE BINTE SULAIMAN SARAH VOON RU WEI
ERRA HUMAIRAH BTE HISHAM SEE TOH HUI XIN
FATIMAH MAHMOUD SABBAGH SHERMAINE CHUA WEI QI
FELISE MAKIYO LEE ZHE XIN TAN WAN QING
HENG HUI XIN, ESTHER THAM SI QI
ILI ADILAH BINTE HANAFI VICKY LIM SI QI
JUSTINE JOANNA TALENS LEOW WONG LIANG REN, AARON YASEP

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

AMANDA NG SEOK YIN Sentosa Leisure Management Prize Best student of the subject 'Business Etiquette & Service Excellence'
ILI ADILAH BINTE HANAFI HTM Alumni Prize Best student of the subject 'Introduction to Hospitality & Tourism'
JUSTINE JOANNA TALENS LEOW Sentosa Leisure Management Prize Best student of the subject 'Principles of Marketing for Hospitality & Tourism'

List of students on the Director’s List

BEVERLEY LOKE PINKLEY LOW KAH HUI
CELINE TAN HUI QI NG JING XUAN
CHASE LIM SHI YOU NICOLE WONG
CHERYL KAM LI HUI ONG JOLYNN
CHIA HUGH VANN ONG SI ZHEN SERENE
DARWISARI BTE AZMI REPHAEL SAMUEL HO ZAN WEI
GRACEE NG YUN LIN SITI NOORMASLIANA BTE NOORAZMAN
HOON JIE YING, JAMIE TAN XIN YI, FIONA
IVORY SUNG WEI NING TASYA LU MARCELA
JAENA LIORA YAP SING YI TAY ZHAO CHI LICIA
JAVIER TAN JUN XING WONG FANG PING
KELLY GOH WONG JING WEN
LEE RU XUAN YANG XUEJING
LIM LE XUAN YANG ZHI YI
LOH JING HUI  

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

GRACEE NG YUN LIN Les Amis Prize Best student of the subject 'Service Skills Methodology'
WU HUI YU Peter Knipp Holdings Prize Best student of the subject 'Sales & Distribution in Hospitality & Tourism'

Diploma in Law & Management

List of students on the Director’s List

CHARLES REUBEN PHONG LEE WEN SIANG
CHIA AIK HONG HARRY LO EN TING, ADEL
DANG JUN XI IGNATIUS MOHAMED FAZLUR RAHMAN
EDISON LEE LE JIE NOR AZRI DANISH B AMIR
EMILY WONG LI XIN NUR SABRINA BTE KAMAL BATCHA
JOEY TOH HUI TING TAN YING HUI RACHEL
KENDRA THADDAEUS TANG TANG KAI TING

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

TANG KAI TING Kalco Law LLC Prize Best student of the subject 'Legal Systems'
MOHAMED FAZLUR RAHMAN Tito Isaac & Co LLP Prize Best student of the subject 'Legal Methods'
TAN YING HUI RACHEL Mallal & Namazie Prize Best student of the subject 'Legal Skills'

List of students on the Director’s List

DYLAN SURESH MULCHAND MAX HO ZONG XIAN
HAN SHAN RU, EVANGELINE NG ZHI YAN NOREEN
HANNAH LIM EN NICOLE LIM QI EN
KATRICE LOH JING YING PHOEBE CHAN JIA HUI
KWAN SI LING, HILDA PHYLLIS LOH EU-JEN
LIAU YU MIN, CERWIN RYAN TAN

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

DYLAN SURESH MULCHAND Regent Law LLC Prize Best student of the subject 'Criminal Procedure'
Withers Khattarwong LLP Prize Best student of the subject 'Law of Contract'
YS Chung Law Corporation Prize Best student of the subject 'Criminal Law'
NG ZHI YAN NOREEN Goodwins Law Corporation Prize Best student of the subject 'Company Law'
NICOLE LIM QI EN BC Lim & Lau LLC Prize Best student of the subject 'Law of Torts'
REBEKAH POH ZHI YAN Withers Khattarwong LLP Prize Best student of the subject 'Conveyancing Law & Procedure'
SU LET YATI SOE Kannan SG Prize Best student of the subject 'Family Law'

Diploma in Logistics & Operations Management

List of students on the Director’s List

CHEYENNE LIM AI HONG (LIN AIFENG) SITI FATIMAH BEE BINTE MOHAMED SHAHLAN
CHIA YI LING WEE SANG WEI
JOHANN LIN GUAN XUN YONG YAN WEN

List of students on the Director’s List

AHMAD FITRI BIN ZAINAL KOH LI XUAN, DENISE
ALYSSA DANIELLE LIM LEE SIOW EN
JET ONG HONG JUN NEO SIAO SHIUAN
KOH KAI XIN REUVEN KHOO YANGKAI

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

LEE SIOW EN Castlery Prize Best student of the subject 'Purchasing Principles & Practice'
NEO SIAO SHIUAN Castlery Prize Best student of the subject 'Quantitative Analysis for Business'
Tee Hai Chem Prize Best student of the subject 'Supply Chain Management & Technology'
C-Bulk Liners Prize Best student of the subject 'Transport & Freight Management'
C-Bulk Liners Prize Best student of the subject 'Operations Management'
C-Bulk Liners Prize Best student of the subject 'Materials Management'
SOPHIA CHANG NNR Global Logistics Prize Best student of the subject 'Distribution Centre Management'

Diploma in Marketing

List of students on the Director’s List

CARLIN ISABELLE GOH RUO XUAN LEE SI QI
CHEW JUN WEI MERWYN MATTHEW LIM
CHLOE LAI SHI QI NUR NADIA BATRISYIA BTE YAZID
DANIEL TOK TAN HUI LING
EA HAI JIE TAN JIA XIN DAYNA
ENG MING YANG DANIEL  

List of students on the Director’s List

ADELE LIM YU QIAN NG CHUAN TEE GEORGE
AVERY NOAH SEOW WEE CHUAN NG YONG HENG MICA
KOH LI WEI, GERMAIN NICHOLAS CHAN JIN YING
LEE WEI JUN TAN PEI XI, AUDREY
LEW JING YING YEO YI WEN
LI ZHUO RUI, MAX ZENYS TAN SZE YUEN

 

List of Students receiving Subject Prizes 

Award Recipient

Name of Award

JAYNA LIM YONG XIN Zingrill Prize Best student of the subject 'Consumer Insights'
KOH LI WEI, GERMAIN Zingrill Prize Best student of the subject 'Marketing Analytics'

FAQs

I am a recipient of some Prizes / Awards. Will I receive a separate certificate indicating my Prizes/Awards?

I am a recipient of some Prizes / Awards. Will I receive a separate certificate indicating my Prizes/Awards?

Yes, you will be receiving a separate certificate. Your certificates will be presented to you in class by your diploma’s Course Chair and/or Lecturers from the week beginning 26th July 2021. If you are a Senior on internship, your certificate will be mailed to you based on your home address in the school system.

  

Ask TP