Graduation 2022

 

Award

Name

Diploma (former Sec Sch)

The Lee Kuan Yew Award

Lai Mun Wah, Shaun

Chemical Engineering

(Loyang View Secondary School)

Temasek Polytechnic-Procter & Gamble Skills Mastery Award

Tam Kai Ze

Chemical Engineering

(Marsiling Secondary School)

 

  Gold Silver Bronze

Diploma

Name

Former Sec School

Name

Former Sec School

Name

Former Sec School

Chemical Engineering

Lai Mun Wah Shaun

Loyang Secondary School

Lim Guan Ying

Pasir Ris Crest Secondary School

Wong Kum Weng, Matthew

Peirce Secondary School

Food, Nutrition and Culinary Science

Nadine Wong Yun Leng

School of the Arts

Rywene Ang Jyu Lin

CHIJ Katong Convent

Tan Rui Si, Rayce

Loyang View Secondary School

Medical Biotechnology

Terina Tay Yan Wen

Edgefield Secondary School

Tay Jing Yun

Edgefield Secondary School

Ng Jiing Heng Darrius

Meridian Secondary School

Pharmaceutical Science

Nam Yi Ting

Anglican High School

Chua Jia Ying Yuki

Pasir Ris Crest Secondary School

Yuki Chua Pei Qin

Greendale Secondary School

Veterinary Technology

Goh Si Ying

Ahmad Ibrahim Secondary School

Chan Kai Min Stella

CHIJ Secondary (Toa Payoh)

 

 

 

Scholarships & Awards

 

The Lee Kuan Yew Award

Shaun Lai Mun Wah, a graduate from the Diploma in Chemical Engineering received this award along with the Course Gold Medallist for his diploma course.  Looking back, Shaun cited three defining experiences in TP—his participation in WorldSkills Singapore (WSS), the NUS Chem-E Challenge 2021 and his CCAs.  He accomplished a feat by participating in WSS for two consecutive years, and being a two-time Silver medallist in the Water Technology category. He was active in his CCAs as a Vice-President of ASC Studies Club and being involved with the Mental Health Peer Support Programme, Social Issues Immersion on Children and Youth, as well as other environmental-related activities.  During his research-based internship at the Home Team Science & Technology Agency, he was inspired to be a researcher and now plans to pursue a degree in Chemical & Bio-Molecular Engineering at Nanyang Technological University after completing his National Service.

 

 

Scholarship

Diploma Course

Student

A*STAR Science Award (Polytechnic)

Chemical Engineering

Tsumura Kenzo Sean

Medical Biotechnology

Ho Jia Huey

Medical Biotechnology

Tan Zhi Hui Jensen

Pharmaceutical Science

Phua Xing Yi

Graduation 2021

 

Award

Name

Diploma (former Sec Sch)

The Lee Kuan Yew Award

Viyshnatulasiy D/O G Manivannen

Biotechnology

(Dunman Secondary School)

CapitaLand Award for All-Round Excellence

Chew Ming En Lucas

Biotechnology

(Anglo-Chinese Secondary School, Barker Rd)

Temasek Polytechnic-Chemtron Skills Mastery Award

Chew Ming En Lucas

Biotechnology

(Anglo-Chinese Secondary School, Barker Rd)

Sim Kian Seng

Chemical Engineering

(Dunman Secondary School)

  Gold Silver Bronze
Diploma Name Former Sec School Name Former Sec School Name Former Sec School

Applied Food Science & Nutrition

Teh Xin Yee

 

Janice Ow-Yong Yun Fei

Edgefield Secondary School

Yeo Jia Min

[Johor] Pei Chun High

Baking & Culinary Science

Lee Jie Min, Louisa

Dunman High School

Foo Jia Min

Northland Secondary School

--

--

Biomedical Science

Tan Yeow Boon Xavier

Orchid Park Secondary School

Ong Choon Chen

Bedok Green Secondary School

--

--

Biotechnology

Viyshnatulasiy d/o G M

Dunman Secondary School

Charmaine Ho Jia Yi

East Spring Secondary School

Leonie Osckar

Tanjong Katong Secondary School

Chemical Engineering

Bernice Tan

Pasir Ris Crest Secondary School

Aryan Taswar Masnoon

Pasir Ris Crest Secondary School

Ashlyn Chan Wan Wei

Meridian Secondary School

Pharmaceutical Science

Poh Jess Yee

East Spring Secondary School

Sabrina Bte Samsuddin

Singapore Chinese Girls' School

Chng Yi Yan

Bedok South Secondary School

Veterinary Technology

Justin Kam Hong Ren

Dunman Secondary School

Nathan Edward Lee Jian Liang

Montfort Secondary School

--

--

 

Scholarships & Awards

 

Scholarship

Diploma Course

Student

TP Scholarship

Medical Biotechnology

Clara Yang Ting

Food, Nutrition & Culinary Science

Ong Si Ying Jolene

Veterinary Technology

Sasha Anisha Kumar

Pharmaceutical Science

Tan Hui Xuan Serene

Chemical Engineering

Ting Zhi Jian, Jason

TP CCA (Leadership) Scholarship

Pharmaceutical Science

Quek Hwee Xin

TP CCA (Sports) Scholarship

Pharmaceutical Science

Rachel Poh Lu Zhen

TP CCA (Sports) Scholarship

Chemical Engineering

Edwin Lee Teck Kai

Daisy Phay-TP Foundation Scholarship

Applied Food Science & Nutrition

Toh Rui Chen

Veterinary Technology

Louicia Lee Xin Yi

American Concrete Institute (Singapore Chapter) Scholarship

Chemical Engineering

Ashlyn Chan Wan Wei

NTUC Foodfare Scholarship

Baking & Culinary Science

Lee Jie Min, Louisa

Applied Food Science & Nutrition

Metta Lim Fang Jun

Tan Agnes Jiannee Scholarship

Applied Food Science & Nutrition

Ng Chew Hui

Chemical Engineering

Ong Wei Xiong

Pharmaceutical Science

Toh Ee Qian

Biotechnology

Valerie Ang Yan Ting

Mendaki Award

Biotechnology

Simra Hanan

Chemical Engineering

Muhammad Fahmi B Sa'ad

Chemical Engineering

Muhammad Nur Akmal B Nor Azmi

Pharmaceutical Science

Izzah Hazirah Bte Junin

Pharmaceutical Science

Nur Farhani Bte Abd Razak

SINDA Excellence Award

Applied Food Science & Nutrition

Kevin Johnson Anthony

Biotechnology

Simra Hanan

Pharmaceutical Science

Thirumuruganandam Kayathri

A*STAR Science Award (Polytechnic)

Pharmaceutical Science

Chua Jia Ying Yuki

Medical Biotechnology

Vera Ho

 

Fully-Funded University Scholarships

 

Sponsor

University Discipline

Diploma Course

Graduate

Enterprise Singapore Global Executive Scholarship

NTU: Double Major (Honours) in Biomedical Sciences & Biobusiness

Biotechnology

Chang Danu Ega

The Singapore-Industry Scholarship

NUS: Bachelor in Business Administrative

Applied Food Science & Nutrition

Melia Ho Jia Ying

Singapore Armed Forces Engineering Scholarship

NUS: Degree (Honours) in Chemical Engineering

Chemical Engineering

Yee Jia Jun

NUS Merit Scholarship

NUS College of Humanities & Sciences

Biotechnology

Viyshnatulasiy Manivannen

Healthcare Merit Award

SIT: Radiation Therapy

Pharmaceutical Science

Noory Mohd Zaini

Healthcare Merit Award

SIT: Dietetics

Applied Food Science & Nutrition

Tan Hui Ting Stephanie

Healthcare Merit Award

SIT: Diagnostic Radiography

Applied Food Science & Nutrition

Ng Si En, Peggy

UWA Global Excellence Scholarship

Haanee Bte Hamkah, a graduate from the Diploma in Biomedical Science received this scholarship to pursue the Bachelor of Biomedical Science (major in Anatomy and Human Biology) at the University of Western Australia as she hopes to read medicine in the future.  Apart from being academically focused (cGPA 3.81), Haanee was a key member in both Singapore’s Under-20 Women’s Athletics, and the National Senior Women’s Relay teams.  She won many Track & Field Gold Medals for TP, and was awarded ‘Sportsperson Excellence Award’ at Temasek Student Excellence Awards 2020.

 

Lee Hsien Loong Award for Outstanding All-round Achievement Award (LHL-OAA)(Polytechnic Category)

Viyshnatulasiy D/O Manivannen, a graduate from the Diploma in Biotechnology, was the sole recipient in 2021. This is a prestigious national award established to support students who did well both academically and non-academically with impactful contributions to the community, and had demonstrated the spirit of innovation and enterprise. She had maintained excellent academic results of cGPA 4.0, was the President of TP Student Union, and being the top student in Science and Technology, this had led her to achieving the Lee Kuan Yew Award at 2021 Graduation Ceremony.  She was also offered the NUS Global Merit Scholarship to pursue a Bachelor degree at NUS College of Humanities and Sciences.

Ask TP