Jump to Section

Overview

In this section, you will find a variety of information related to our award-winning projects, competition achievements, and other prestigious events that make our School of Engineering such a special place. 
 

We have numerous platforms which showcase our students’ accomplishments.  These include our annual Engineering Project Show where students display the final product of their hard work, as well as our annual Graduation ceremony which highlights our top performers and award winners, besides recognising each and every student who receives his or her diploma on stage. Students whose projects or personal effort have won awards at national or international competitions are also captured in our online Hall of Fame.  
 

Outstanding projects done by our staff or students may also be displayed in our Centres of Excellence and Diploma Units, as well as at various project shows organised by our individual diploma groups. 

School of Engineering Scholarship winners

Get a scholarship @ School of Engineering to help you get your diploma!

Nathaniel Yoong, receiving the DSO Diploma Scholarship for 2017/2018

There are various scholarships available to students for their diploma studies in the School of Engineering.  


The scholarships may be given to students in their first, second or third years of study, based on academic merit or CCA achievements.


The following are Engineering students who received the respective scholarships in the academic year 2018/19:

  Student Diploma
1 NIMALAN S/O ANBHUARASAN Diploma in Aerospace Electronics
2 KELLY YIP Diploma in Aerospace Engineering
3 JEROME CHUA JING JIE Diploma in Computer Engineering
4 LIM YEE KIAT Diploma in Microelectronics

  Student Diploma
1 DARIUS KOH BING LUN Diploma in Green Building & Sustainability

  Student Diploma
1 AHMAD FAHEEM B SUHAIMI Diploma in 3D Interactive Media Technology 

  Student Diploma
1 ALOYSIUS KOH JUN JIE Diploma in Electronics

  Student Diploma
1 DINIE SYAZWANDI B HAMZAH Diploma in Aerospace Electronics
2 MUHD ILYAS AFIQ BIN MOHD ZAHRIL Diploma in Aerospace Electronics
3 CHENG YE HUI Diploma in Aviation Management & Services
4 SHERMAN SEET DING XUN Diploma in Aviation Management & Services
5 NIGEL SOO YU ZHE Diploma in Biomedical Engineering
6 TAN WAN JUN, TIFFANY Diploma in Business Process & Systems Engineering
7 CHEM SHEAN HAN , GARETH Diploma in Green Building & Sustainability
8 TONG SAN SIAN LOUIS Diploma in Mechatronics
9 TRISTAN SEE JUN AN Diploma in Mechatronics
10 CHAN CHONG KIAT MARK Mechatronics/Aerospace Engineering

  Student Diploma
1 CHEN BORUI Diploma in Aerospace Engineering
2 EDMOND CHEW HAO WEN Diploma in Aerospace Engineering
3 GOH JIE LIN JASLYN Diploma in Aerospace Engineering
4 HAMADA TAKAHIRO Diploma in Aerospace Engineering
5 NITIN Diploma in Aerospace Engineering
6 CHIA JIA HAN, AARON Diploma in Aviation Management & Services
7 CHRISTOPHER SAW MCKAIGE Diploma in Aviation Management & Services
8 SONIYYA SENTHIYL Diploma in Aviation Management & Services
9 ISABEL JUDITH KOH WEE YI Electrical & Electronic Engineering Programme
10 ANSON LOW KWAN WEI Diploma in Green Building & Sustainability

  Student Diploma
1 LEOW LIJUAN CHARMAIN Diploma in Aviation Management & Services

 

  Student Diploma
1 LAU BO LIANG, XAVIER Diploma in Aviation Management & Services

  Student Diploma
1 BOAZ TEO SING HAO Diploma in Aerospace Engineering
2 LOW PEI YI ESTHER Diploma in Aviation Management & Services
3 RASINAH BINTE KAMARUZAMAN Diploma in Biomedical Engineering
4 MUHAMMAD NUH BIN MOHAMED ZAN Diploma in Green Building & Sustainability
5 OH MIAO YUN AMANDA Diploma in Integrated Facility Management

  Student Diploma
1 JOEL LAU TECK ERN Diploma in Clean Energy

  Student Diploma
1 GAY WEI SHEN Diploma in Integrated Facility Management 
2 LEONG KAIYUN, JANELLE Diploma in Integrated Facility Management 

  Student Diploma
1 SHERWYN NG CHENG XIN Diploma in Aerospace Engineering
2 TEO JUN KAI Diploma in Aerospace Engineering
3 GOH YUE ZHOU Diploma in Aviation Management & Services
4 LEOW ZHEN XIANG Diploma in Aviation Management & Services
5 REMUS TAN YANCHENG Diploma in Aviation Management & Services
6 OE MING HUNG Diploma in Aviation Management & Services

Successful Alumni

A diploma from the School of Engineering, Temasek Polytechnic (TP), opens the door to many exciting and lucrative career choices, as well as flexible further studies options for you. 
 

Many of our successful graduates have made their mark in various fields.

 

Clarisse Lee Xue Le

Diploma in Clean Energy (2017)
Former Sec School: St Anthony’s Canossian

Despite being diagnosed with mild dyslexia and attention deficit disorder, Clarisse persevered in the Normal Academic stream and earned a place in the Diploma in Clean Energy at TP via the Poly Foundation Programme, a through-train admission for ‘N’ level holders.
 

With the guidance of her dedicated lecturers, Clarisse graduated with Merit and won a scholarship to pursue a Bachelor of Science degree from a University of Applied Sciences (UAS) in Germany, under the “Poly-goes-UAS” scheme administered by the Economic Development Board.

 

Darren Loo Jian Han

Diploma in Electronics (2016)
Former Sec School: Yuying Sec

Darren had struggled through his ‘N’ levels and his NITEC course at ITE. Motivated by his girlfriend (a TP student) and his parents, Darren decided to start working hard. He made it into Higher NITEC, and subsequently did well enough to be admitted directly into the second year of the Diploma in Electronics course at TP.
 

He graduated from TP with Merit, won the prestigious Tay Eng Soon gold medal, and went on to pursue an Electrical Engineering degree course at NUS.

 

Estella Koh Siew Lee

Diploma in Aerospace Engineering (2015)
Former Sec School: Compassvale Sec

Estella had joined the Mechatronics & Aerospace Programme and then streamed into the Diploma in Aerospace Engineering in her second semester. “Aerospace is my passion, but I wanted the flexibility to think about it in my first semester, hence I opted for this programme,” she explained.
 

Estella graduated with a Diploma in Aerospace Engineering (Merit) with a CGPA of 3.96, winning the All Round Excellence award and the course bronze medal. She went on to pursue a degree in Aerospace Engineering at NTU.

 

Ting Jia Yan

Diploma in Aviation Management & Services (2014)
Former Sec School: Junyuan Sec

After getting her diploma, Jia Yan secured a position as an Air Traffic Control Officer with the Civil Aviation Authority of Singapore. After a year of rigorous training there, she became a full-fledged Air Traffic Controller.
 

Working from her operations centre high up in the airport tower, she oversees the navigation and flight safety of incoming and outgoing aircraft, helping to ensure that Changi Airport continues to maintain its position as the best airport in the world.

 

Rebecca Tan Li Kiat

Diploma in Business Process & Systems Engineering (2014)
Former Sec School: Anglican High School

After graduating from TP, Rebecca joined Keystone Cable Pte Ltd as a Marketing Executive under the SMA Talent Programme, putting on hold her further studies plans so that she could gain priceless industry experience.
 

After 2 fruitful years with the company, she then enrolled for a Bachelor of Computing (Information Systems) degree programme at NUS. “Working in the industry before furthering my studies allowed me to identify and fill my knowledge gaps, putting me in an even stronger position to pursue my degree,” she explained.

 

Luke Lim Xing Hui

Diploma in Computer Engineering (2011)
Former Sec School: San Yu Adventist School

Applying the skills he had acquired from his diploma course, Luke invented the “Shatter Alert” – a transparent sticker-sensor that can be pasted onto glass doors or window screens to detect cracks in the surface, or attached to concrete surfaces to serve as an alert system to warn the authorities about cracks in buildings and bridges.
 

Luke is now a successful entrepreneur and Managing Director of Glass Security Pte Ltd, a company he set up in 2015 to sell his patented invention.

 

Lim Huan Wei

Diploma in Integrated Facility Management (2009)
Former School: ITE College (West)

After getting his diploma, Huan Wei worked as a Duty Engineer in the Preventive Maintenance Department at Shangri-La Hotel (Singapore). While there, he pursued a part-time Bachelor of Science degree in Facility Management from Herriot Watt University, offered via local university partner, Trend Global.
 

With his degree, Huan Wei moved on to become Chief Engineer for the Sofitel Hotel group. Subsequently, he joined the Roxy Pacific group as Project Manager of the Roxy Resort in the Maldives where he is now based, overseeing its design, renovation and branding.

 

Denis Tan Chong Ghee

Diploma in Mechatronics (2000)
Former Sec School: Hua Yi Sec

After graduating with a Diploma in Mechatronics in 2000, Denis worked as a Sales Engineer at Rockwell Automation Pte Ltd, while pursuing a part-time degree in Mechatronics from the University of Newcastle, Australia.
 

With his vast experience in automation, Denis was then head-hunted by Pilz GmbH & Co, a German company providing professional services for machinery safety. As Managing Director of Pilz South East Asia (Singapore) Pte Ltd, Denis managed the company’s operations in the region.
 

In 2019, Denis moved on to become General Manager of OnRobot (Singapore) Pte Ltd, continuing to apply his robotics expertise in driving the company’s operations.

Director’s List 2018

The Director’s List is the School of Engineering’s roll of honour reserved for the very best academic performers each year.  Given to the top 10% of each diploma cohort, the Director’s List award is the most prestigious academic achievement in the School. 
 

The following are the Engineering students who received the Director’s List award for the academic year 2017/18:

Diploma Student Year of Study

Common Engineering Programme               

               
LIM YEE KIAT

Freshman

               
SIEW PENG HUI
SIAW JIAN PING
KOH SWEE HNG
TEH MIN YANG 
LEE KA YONG 
HSIEH CHIA TANG 
MUHAMMAD IBRAHIMARASHID BIN MOHD ARIFF
CHEONG CHUN KIAT DAMIEN
PECK YU LIANG
QI XINYAO
FAN SHUTING 
DARYL LIM KOK KEONG 
KOH JUN HAO 
LAW YE KAI NIGEL
DARREN KOH TZE HAO 
Electrical & Electronic Engineering Programme        ZHENG ZIKANG Freshman       
BRYAN LIM DING FONG
WONG WEI BIN
MYO MIN KHANT
YULIATI
ONG YU DA KEAGAN
UMASANKAR MUGUNTHAN
SIM SHI JIE SHAUN
Mechatronics/Aerospace Engineering         PHUA WEI EN  Freshman        
WONG ZHI HUNG XAVIER
MARCUS YONG KAI JIE
AFIQ B AZIZUL
LIM KAI XUAN
SHAKTHI GANESH S/O DURAIARASAN
SUN XIN
FAT-HULLAH B FARID
CHIA TNG YEE GENESIUS
3D Interactive Media Technology         FREWIN SURIONO Freshman    
CAI XIAOLIANG
TANG ZHAOSHENG
ZHOU QINTIAN
TERESA TAN YI XUAN
YANG JINRONG, JOI Junior   
AHMAD FAHEEM B SUHAIMI
HENG SI YUN
BERNICE NG KIA HWEE
Aerospace Electronics                         NIMALAN S/O ANBHUARASAN Freshman           
TIMOTHY ISAAC CHUA
BRYAN CHUA HAO WEI
BRANDON PEH JUNWEI
MUHAMAD FARHAN B MUHAMAD ANUAR
NICK CHEE
XAVIAN B MUHAMMAD YUNOS
BAI XIAORU
WAN MUHAMMAD ISMAIL B WAN M
DOMINIC FONG DING YANG
RAMIN NILJU
MUHAMMAD HARITH DANIAL B M E
WANG SHAOFENG Junior            
NG EE XIAN
DINO LIM KAH KIAT
CONAN CHUA KAH WEI
LESTER KWEK ZUO WEI
MUHAMMAD MIRZA B RAHIM
TEO WEI DE
TAN MING TAH
DARYL TAN JING JIE
CHUA YI CHYE ALOYSIUS
ERESTON ANG YEW LONG
MOHAMED SHAMEER S/O H
WILLIAM LUA WEN JUN
Aerospace Engineering                         LIM BING FENG Freshman           
TAN JUN HAO, KENNETH
SEE QIN YUAN
ANDRE GERARD LAWRENCE
JOHN TEO EN DIAN
RYAN NEO JUN HAO
HO WAN QI ADELE
RENEE BOH WAN WEN
KELLY YIP
TYLER S'NG QIWEI
CHEONG SHI WEN
CHUA JIA HON
MUHAMMAD FITHRI B SADAR Junior            
HANG ZHI CHOU, JEREMY
TAN HONG SIANG MASON
INEZ BANGAR
LIM ZI JIE
LIM YAN TING, EMILY
SHANMUGAM SURYA
LEE JUNGHYUN
FOO YONG SHENG
WONG ZHENG DA
WEE HONG SHIUN, ADWIN
CRAIG TAN CHER YANG
HUR SIN HAENG
Aviation Management & Services                               CHESTER KOH WEI MUN Freshman              
ANG JIN EN
SHI WEIYAN
CLEMENT KOH ZONG JUN
LOW CHONG LIM
MIO ZHENG AN
ELMER CHAN WEI HOUNG
LIM JING LONG
ELGIN TEO JIN YONG
ALOYSIUS CHOONG WEI ZE
LAI HUI WEN
OE MING HUNG
ADRIEL TAN JUN YI
MOHAMAD HISYAM B SHAMSURI
ADAM TAN YEN CHOON
SU EN-DI Junior               
LIEW JUN HUI EDWARD
NG CHIN XING, DARREN
JARRED TAN JING XIANG
LEOW ZHEN XIANG
LEE XIAN HUI
JORDAN WONG HOWE REN
REMUS TAN YANCHENG
TAN HUI WEN, XENA
MA YAXIN
LIM DIAN KAI, DARREN
LIM WAN TING
JORDAN LEE HOK ZHI
AARON CHENG JIN RONG
LARISSA ANG JIA YI
FOO CHUAN LEONG, FREDDRICK
Biomedical Engineering                               CATHERINE NG CHEW LING Freshman                      
LOH OLIVER
QURRATU AIN BINTE RAZALLY
LEOW SHANG MIN
TENG YU JIE
KAEGAN CHUA
MAK YU KIT, XAVIER
SHAZIA WARASAT ALI
TAY WEI HONG
PUA YONG HAO
TAY HUI YI
ANG YI ZHEN
ANG YUE YIN
LOKE WAI HER
NANDHU SWAPNA RAVI
JANANI D/O KRISHNAMURTHY
TAN GEOK SZE, JOLIN
CHANG JING XIAN
NUR HANISAH BTE ISHAK
DANIEL LEE CHUN ZHONG
TEO RUI NA
SYAZWANI NAJWA BTE SULEIMAN
KHOR CHING RU
CHONG JUN XIANG Junior       
YOW WENG ONN
MOHAMED TAUFIK RAHIM
LEE WEN JUN
NUR INSYIRAH BINTE YUSNI
KONG WEI
ADRIEL KEE JIANWEI
LIAN QI ZHI
Business Process & Systems Engineering                             LOVIE TEO Freshman             
ZHUO WEIDA
CHEONG JUN WEI
HUANG HUIYING
CHUA QING YONG
TAN YONG TAT
CRYSTAL CHIA YI LING
NUR FATIN INSYIRAH BTE M R
LOW PEI E SHANNON
TONG XUE YU KATHY
CHEONG FANG HUI
SOH WEN JIE
OH RUI KAI, AMOS
ENG JIA HUI
MUIZZUDDIN B AB RAHMAN Junior              
KOH WEI JUN, JONES
MOEK CHHAYLY
JOEL JOHN TAN
CHIA LING LI
LOO PEI SHEN, MERVIN
SOH KAI XIAN
FANGIE QUEK FANG QI
OOI MING XUAN
NG WEI HAO
S SHAJEE
PANG LING
JASPER LEE ZI XIAN
CHUA JIA WEI
JOSEPH TEO JIN HAO
Clean Energy              JOEL LAU TECK ERN Freshman       
LEE TECK ENG, JOSEPH
CHUA SAI CHWING
CHEW CHONG JUN
HO KIM CHONG
LEONG CHI REN WILSVIN
ZHUANG ZHI
GERALD OON ZHI JIAN
OH GEOK KUAN Junior     
YEO JUN RONG
NGAH XIN YAN
QIU FANZHI
CARINA LOW SU YUN
POK TIC HAN
Computer Engineering                   JEROME CHUA JING JIE Freshman     
JESSICA JACELYN
MUHAMMAD AMMAR B MOHAMAD S
KOH SU EN
HANG HAO KUANG
ZHAO YU
LAW ZHI HAO
GARION LAI MENG LEONG
LOUIS NG JIA FEI
ILYAS MUHAMMAD BIN ABDUL RASHID
RAYSON YONG CHING RONG
MARVIN BEH CHEE WEN
YEE HAO Junior    
KELVIN FONG KOI MUN
LO HO YIN
JEREMIAH LIM ZHI ZHONG
KANG YUE HERN
Electronics           AJAY SHANKER Junior          
TAY KAI XIANG, JUSTIN
YOONG KHAI JIE, NATHANIEL
LIM JUN DA
MICHELLE CHIN JIA HUI
CHUNG ZHI YOU
ALOYSIUS KOH JUN JIE
LENNARD PUA WEI JIAN
EVY WIDYA
SHAWN LIM WEI KIT
CEETHIRAKATH FATHIMA
Green Building & Sustainability                 ZHANG ZHAOMING Freshman        
ZHANG YIYING
EUGENE ONG GUO QUAN
ZHANG ZHAOHUI
WU XIANGJIEKANG
MUHAMMAD ILYAS BIN AHMAD MOHAYATHIAN
LU QUANFANG
GOH PEI RU
DARREN CHIANG HE JIAN
DARIUS KOH BING LUN Junior       
LUM JUN CHAO
WANG YIXIONG
YONG WAN LIN
LIM JUN RONG,SEAN
MUHAMMAD ZULFADLI BIN ZULKIFLI
LIM HUI WEN
NUR HIDAYAH BTE MOHAMED FAISAL
Infocomm & Network Engineering    LIM YI YIN Junior   
LEE SEOW WEI
LEO SHER WEN SHAUN
MUHAMMAD SUFYAN BIN MOHD JAIS
Integrated Facility Management                  VIVIAN TAY SHU FEI Freshman        
OH MIAO YUN AMANDA
BONG YAN KAI
JASLYN TAY SHI HUI
LEONG KAIYUN, JANELLE
LIM WEI XI
GOH TOK XIANG
LAW KHAI MIN JASMINE
ZULHAILI B BAHARIN
CLARE TAY JIA YING Junior        
TAN YI LING
LEE SI YING
GAY WEI SHEN
LIM SZE HUI JENNIFER
DESIREE GOH SHU YING
LER JUN KAI GREGORY
TANG MINGHUI, JANICE
CHUA YUAN LIN
Mechatronics                      TAN JUN HAN Junior                     
ANG JIA ZE
SOH ZHENG DA
LIM WEI LUN
YAN YUN HAO
NAUFAL HAKIM BIN RIDZWAN
ANDREW FOO SI SHENG
MUHAMMAD ANIQ UZAIRY B UZIR
KOH FENG MING
TA HONG THUAN
MUHAMMAD ASYRAAF BIN MOHD YUSRI
RICHIE CHEE
ALEXIS OH XIAN YANG
LIN JUNHAO
TERRELL CHIA KIAT HAO
LOH CHIEN YANG
BYRON LI PINRONG
SCHMEICHEL JAMES SIMPSON
MUHAMMAD FALIH SYAKIR B SHUKOR
SHAHIDAH BTE SUGIMIN
LIM SHI EN
MUHAMMAD HADIF B MOHD ISA
 Microelectronics    NEO HUI TENG   Junior   
INSYIRAH BTE MOHD ZAILANNI
AHMAD DANISH B AZLI
NGIENG YIH HONG

 

 

Ask TP