For AY2020/2021, the recipients for academic and non-academic awards range from sponsorship of one to three years.  These are through the strong and generous support of our industry partners, government agencies and NGOs.

 

Academic Awards

 

Award/ Scholarship

Diploma Course

Student

The Lee Kuan Yew Award

(Best in STEM)

Biotechnology

Viyshnatulasiy D/O G M

CapitaLand Award for All-Round Excellence

Biotechnology

Chew Ming En Lucas

TP CCA (Leadership) Scholarship

Pharmaceutical Science

Quek Hwee Xin

TP CCA (Sports) Scholarship

Pharmaceutical Science

Rachel Poh Lu Zhen

TP CCA (Sports) Scholarship

Chemical Engineering

Edwin Lee Teck Kai

TP Scholarship

Medical Biotechnology

Clara Yang Ting

Food, Nutrition & Culinary Science

Ong Si Ying Jolene

Veterinary Technology

Sasha Anisha Kumar

Pharmaceutical Science

Tan Hui Xuan Serene

Chemical Engineering

Ting Zhi Jian, Jason

Daisy Phay TP Foundation Scholarship

Applied Food Science & Nutrition

Toh Rui Chen

Veterinary Technology

Louicia Lee Xin Yi

American Concrete Institute (Singapore Chapter) Scholarship

Chemical Engineering

Ashlyn Chan Wan Wei

NTUC Foodfare Scholarship

Baking & Culinary Science

Lee Jie Min, Louisa

Applied Food Science & Nutrition

Metta Lim Fang Jun

Mendaki Award

Biotechnology

Simra Hanan

Chemical Engineering

Muhammad Fahmi B Sa'ad

Chemical Engineering

Muhammad Nur Akmal B Nor Azmi

Pharmaceutical Science

Izzah Hazirah Bte Junin

Pharmaceutical Science

Nur Farhani Bte Abd Razak

SINDA Excellence Award

Applied Food Science & Nutrition

Kevin Johnson Anthony

Biotechnology

Simra Hanan

Pharmaceutical Science

Thirumuruganandam Kayathri

A*STAR Science Award (Polytechnic)

Pharmaceutical Science

Chua Jia Ying Yuki

Medical Biotechnology

Vera Ho

Tan Agnes Jiannee Scholarship

Applied Food Science & Nutrition

Ng Chew Hui

Chemical Engineering

Ong Wei Xiong

Pharmaceutical Science

Toh Ee Qian

Biotechnology

Valerie Ang Yan Ting

 

Fully-Funded University Scholarships

 

Sponsor

University Discipline

Diploma Course

Graduate

Enterprise Singapore Global Executive Scholarship

NTU: Double Major (Honours) in Biomedical Sciences & Biobusiness

Biotechnology

Chang Danu Ega

The Singapore-Industry Scholarship

NUS: Bachelor in Business Administrative

Applied Food Science & Nutrition

Melia Ho Jia Ying

Singapore Armed Forces Engineering Scholarship

NUS: Degree (Honours) in Chemical Engineering

Chemical Engineering

Yee Jia Jun

NUS Merit Scholarship

NUS College of Humanities & Sciences

Biotechnology

Viyshnatulasiy Manivannen

Healthcare Merit Award

SIT: Radiation Therapy

Pharmaceutical Science

Noory Mohd Zaini

Healthcare Merit Award

SIT: Dietetics

Applied Food Science & Nutrition

Tan Hui Ting Stephanie

Healthcare Merit Award

SIT: Diagnostic Radiography

Applied Food Science & Nutrition

Ng Si En, Peggy

Competition Prizes

 

 Competition

Prize

Student/ Diploma Course

Science Buskers Festival

Champions

Best On-Camera Performance

Most Creative Video

Nigel Arthur Chandrahason

Chang Jing Wen Carmellia

Joy Lim Jun Xin

(Veterinary Technology)

First Runners Up

Best Science Demonstration

Josabella Tan Qiaoru

Nicolette Chan Kwei Joo

Chong Hui Xuan Samantha

(Medical Biotechnology)

Judges' Choice Award

Tan Xiu Ting

Thien Wei Lin Eliza

Nur Muhammad Abu Bakar

(Chemical Engineering)

American Concrete Institute -Singapore Chapter Project Competition 2020 (Student Category)

Gold Award

Teo Ze Kai Darren

Kenneth Chew Jun Kiat

(Chemical Engineering)

Silver Award

Ashlyn Chan Wan Wei

Toh Yee Lei Angela

(Chemical Engineering)

Non-Academic Awards

 

Award

Achievement

Student

Diploma Course

Harvard Prize Book (Singapore)

Community Service Award

Foo Chuan Zheng

Pharmaceutical Science

 

Award

Sport

Student

Diploma Course

Singapore Olympic Foundation - Peter Lim Scholarship

Athletics

Yusuf Arsyad Bin Muhammad Shazni

Biomedical Science

Football

Akmal Bin Azman

Chemical Engineering

Football

Akram Bin Azman

Chemical Engineering

Rugby

Ahmad Zaidan Bin Muhammad

Chemical Engineering

Swimming

Erasmus Ang Zhong Qing

Chemical Engineering

Taekwondo

Sheraine Ooi Shi Rui

Pharmaceutical Science

Taekwondo

Chloe Toh Ler Ya

Food, Nutrition & Culinary Science

Volleyball

Poh Lu Zhen Rachel

Pharmaceutical Science

Canoeing

Daniella Barbara Lawther

Medical Biotechnology

 

 

Ask TP